Ayutthaya - bývalé thajské hlavní město

Během našeho pobytu v Bangkoku jsme podnikli jednodenní výlet do 80 kilometrů vzdáleného města Ayutthaya. Ayutthaya byla založena ve čtrnáctém století a byla hlavním městem velké Siamské říše. Okolo roku 1700 byla se svými miliony obyvateli největším městem na světě. Roku 1767 však bylo město po několika útocích sousední Barmy vypleněno a zničeno. Hlavní město bylo poté přesunuto do Bangkoku.

Pro cestu z Bangkoku do města Ayutthaya jsme zvolili vlak. Odjížděli jsme z hlavního vlakového nádraží, které se nacházelo u stanice metra Hua Lamphong. Jízdenku jsme si zakoupili v okénku každý za 10THB (7,5Kč). K jízdence jsme také dostali seznam stanic, abychom věděli na které vystoupit. Vlak směr Ayutthaya jezdil každých 30 minut. Cesta trvala necelé 2 hodiny. Po vystoupení jsme si zapůjčili kolo na celý den za 50THB na osobu. I s koly jsme přejeli přes řeku malou lodí, odkud jsme se vydali objevovat toto starověké město. Jako první jsme navštívili ruiny chrámu Wat Mahathat, který byl postaven v roce 1374. Zde jsme viděli také hlavu Buddhy propletenou v kořenech stromu. Nikdo s jistotou neví, jak se Buddhova hlava propadla v kořenech stromu.

Jednou z teorií je, že strom jednoduše rostl kolem hlavy Buddhy v období, kdy chrám ležel opuštěný a zarostlý. V okolí jsme navštívili několik polorozpadlých chrámů včetně chrámu Wat Phra Si Sanphet. Byl to největší a nejkrásnější chrám v hlavním městě. Vstupné do tohoto chrámu bylo 50THB. Za dalších 50THB jsme zavítali do jednoho z nejznámějších chrámů Wat Chaiwatthanaram. Chrám byl postaven v roce 1630 králem Prasat Thong jako první chrám jeho vlády a jako památník pobytu jeho matky v této oblasti. Název chrámu doslova znamená Chrám dlouhé vlády a slavné éry.

Podél řeky jsme na kolech přejeli do východní části města, kde jsme navštívili Floating market, neboli plovoucí trhy a také sloní farmu. Viděli jsme koupání slonů a také jsme si je mohli hladit. Poblíž jsme si dali jídlo v jedné z mnoha restaurací a vyrazili zpět k nádraží. Kola jsme vrátili do půjčovny a šli si koupit zpáteční jízdenky do Bangkoku. Ty stály každého opět 10THB. Vlak zpět do Bangkoku byl plný lidí, kteří se vraceli tak jako my. Takže jsem seděl celou cestu v uličce na zemi. To se ovšem dalo v pohodě přežít.

  • Při návštěvě Bangkoku by se toto město určitě nemělo vynechat.
  • Návštěva města Ayutthaya zabere minimálně půl dne.
  • Poslední vlak z Ayutthayi do Bangkoku odjíždí v 21.00h.
  • Nejlepší volbou je zapůjčení kola na celý den. Vzdálenosti mezi některými chrámy jsou velké.