Bangkok - Město plné chrámů

Zpáteční letenky do Thajska jsme zakoupili u Turkish Airlines za 10700kč. Pro návrat do 30 dnů jsme nepotřebovali žádné vízum a tak jsme pouze vyplnili v letadle Arrival card a Departure card s čísly našich letů a osobními informacemi.

První den:

Bylo úterý ráno a my vyrazili na mezinárodní letiště Schwechat ve Vídni. Odlétali jsme ve 14:20h. Měli jsme jedno mezipřistání v Istanbulu, kde jsme po dvouhodinovém letu z Vídně vystoupili a čekali zde 2 hodiny na větší letadlo, kterým odletíme do Thajska. Ve večerních hodinách jsme odlétli. Let do Bangkoku trval 8 hodin. Mile nás překvapil servis na palubě. Dostali jsme večeři a snídani, každou hodinu se nabízely alko i nealko nápoje, měli jsme možnost poslouchat písničky, sledovat filmy, hrát hry a mnoho dalšího. Tímto způsobem náš let utekl poměrně rychle a my tak ve středu v 9:20h. ráno přistáli na letišti Suvarnabhumi v Bangkoku.

Druhý den:

Na letišti jsme se chvíli zdrželi u pasové kontroly a poté jsme se vydali podle ukazatelů na Skytrain neboli nadzemní dráhu, která vede do centra města.  V automatech jsme si každý zakoupili lístek za 50THB (1THB = 0,73kč). Vystoupili jsme na stanici SAM YOT a zahájili jsme plán na první den v Bangkoku. Jako první jsme navštívili buddhistický chrám Wat Ratchaburana. Přešli jsme po Memorial Bridge přes řeku Menam Čao Praja a zavítali jsme do chrámu Wat Prayurawongsawat, kde se volně pohybovaly želvy. Šli jsme dál podél řeky a viděli jsme kostel Santa Cruz a také čínské modlitební místo Kian Un. Další v pořadí byl chrám Wat Kanlayanamit z roku 1826, v jehož středu vynikala velká hala s obrovskou zlatou sochou Buddhy. Pokračovali jsme do chrámu Wat Hong Rattanaram s bronzovou a zlatou sochou Buddhy.  Odtud už to bylo jen kousek k jednomu z nejznámějších chrámů v Bangkoku Wat Arun. Chrám odvozuje své jméno od hinduistického boha Aruny, často zosobněného jako záření vycházejícího slunce. Zde jsme každý zaplatili vstup 50THB. Hlavním bodem Wat Arun byla jeho centrální věž vysoká kolem 70 metrů a pokrytá kusy barevného porcelánu. Rohy byly obklopeny čtyřmi menšími věžemi zdobenými mušlemi a kousky porcelánu. Kolem byly různé postavy čínských vojáků a zvířat. Vedle se nacházel sál se sochou zlatého Buddhy. Před sálem byly dvě sochy strážců chrámu.

Přejeli jsme přes řeku zpět na druhý břeh lodí za 4THB. Zastavili jsme se v tržnici Tha Tian Market, kde jsme si dali oběd – Nudle se zeleninou a krevetami. Porce za 80THB. Po jídle jsme se vydali směr Golden Mount neboli Zlatou Horu. Byl to strmý uměle vytvořený kopec uvnitř chrámového komplexu Wat Saket. Po zaplacení 50THB se nám naskytnul z vrcholku hory výhled na celý Bangkok. Celý den jsme zakončili návštěvou chrámu Loha Prasat. Tento 36 metrů vysoký chrám s 37 zlatými věžemi byl postaven roku 1826. Z chrámu to už bylo jen pár metrů k našemu ubytování. Přes booking.com jsme našli hotel TIM MANSION. Za 5 nocí každý zaplatil 1500kč.

Třetí den:

Ve čtvrtek ráno jsme si na snídani koupili ve stánku u cesty sáček čerstvého manga a vyrazili na metro. V automatu jsme si koupili lístek za 12THB a vystoupili na stanici Wat Mangkok. Prošli jsme si China Town, Čínskou ulici plnou nejrůznějších čínských specialit. Ochutnali jsme grilované červy a kobylky. Na konci ulice jsme prošli bránou China Town Gate a navštívili Wat Traimit. V tomto obrovském chrámu byla 3 metry vysoká a 5,5 tuny těžká socha zlatého Buddhy. Odtud jsme se tuk-tukem nechali za menší poplatek převézt do velkého městského parku Lumphini. Po první světové válce to byl první park v Bangkoku. V parku bylo ohromné množství běžců a cvičících lidí. Kolem jezera se pohybovali velcí vodní varani a želvy. Procházkou mezi mrakodrapy jsme pomalu šli obchodní čtvrtí na metro. Přejeli jsme na stanici SAM YOT a vyrazili na sever do chrámu Wat Suthat. Byl to jeden z deseti královských chrámů v Bangkoku. U hlavní síně chrámu bylo 28 čínských pagod symbolizujících 28 Buddhů narozených na této zemi. Před chrámem stál Giant Swing neboli Obří houpačka, která byla postavena roku 1784. Ceremonie houpání na této 30 metrové houpačce byla přerušena roku 1935 po několika smrtelných nehodách.  Odtud naše kroky vedly na nejznámější ulici v Bangkoku Khaosan Road. “Khaosan” se překládá jako ‚mletá rýže‘, náznak, že v minulosti byla ulice hlavním trhem rýže v Bangkoku. V posledních 40 letech se však Khaosan Road vyvinul ve světově proslulé „batohové ghetto“. Nabízí levné ubytování, od hotelů typu „matrace v krabici“ až po tříhvězdičkové hotely za rozumnou cenu. Podle obchodní asociace bývá denně na této ulici 40-50 000 turistů. Na Khaosan jsme zakončili svůj den a dali si pár alkoholických drinků v jednom z mnoha barů s živou hudbou. Ceny zde byly poměrně vyšší než v jiných částích města.

Čtvrtý den:

V pátek ráno jsme se vydali navštívit Grand Palace – oficiální královské sídlo Siamů. Za zdmi paláce se každoročně koná několik královských obřadů a státních funkcí. V roce 1925 se král, královská rodina a vláda přestali trvale usazovat v paláci a přestěhovali se do jiných rezidencí. Palác je rozdělen do několika čtvrtí: Chrám smaragdového Buddhy; Outer Court, s mnoha veřejnými budovami, prostřední soud, včetně budov Phra Maha Monthien, budov Phra Maha Prasat a budov Chakri Maha Prasat, vnitřní soud a čtvrť Siwalai Gardens. Velký palác je v současné době částečně přístupný veřejnosti jako muzeum, ale zůstává funkčním palácem a uvnitř je stále několik královských kanceláří. Z paláce jsme se vydali směrem na jih k buddhistickému chrámu Wat Pho. Tento chrám byl klasifikovaný jako nejvyšší stupeň prvotřídních královských chrámů. Nacházela se zde mimo jiné 46 metrů dlouhá socha ležícího Buddhy. Jednalo se o nejstarší chrám v Thajsku. Komplex také obsahoval obytnou čtvrt mnichů a školu. Po dlouhé návštěvě toho komplexu jsme vyšli jižní bránou ven. Dali jsme si v jednom ze stánků čerstvé nakrájené ovoce. Přejeli jsme tuk-tukem do chrámové komplexu Wat Indharavihardn, kde jsme se vyfotili u 32 metrů vysokého stojícího Buddhy. Zhotovení sochy trvalo více než 60 let. Povrch sochy byl pokryt skleněnou mozaikou a plátky 24 karátového zlata. Odtud jsme přejeli do chrámu Wat Bowonniwet. Byl to hlavní buddhistický chrám v Thajsku a byl místem posledního odpočinku dvou bývalých králů dynastie Čakri. Na tomto místě studovalo mnoho královských knížat včetně krále Bhumibolu a jeho syna, současného krále Vajiralongkorna. Ve velkém zlatém Watu byly umístěny relikvie a popel thajských královen. Celý den jsme zakončili opět na ulici Khaosan Road.

Pátý den:

Na tento den jsme měli naplánovanou celodenní návštěvu Ancient City, které se nacházelo asi 40km jižně od centra Bangkoku. Jednalo se o největší venkovní muzeum na světě, které bylo postaveno ve tvaru Thajska.  Ráno jsme tedy nasedli na Skytrain, který nás zavezl na konečnou stanici ,,Kheha“. Cesta trvala kolem 30 minut a z konečné stanice jsme zbývajících 5 kilometrů k bráně do Ancient City přejeli za menší poplatek (8THB) místním autobusem. U brány jsme zaplatili vstupné každý 700THB. Využili jsme také zapůjčení kola na celý den, které bylo v ceně. Nejprve jsme si dali oběd v jedné z restaurací a poté s plnými žaludky vyjeli obdivovat přes 100 replik chrámů, které bychom našli v celém Thajsku. Mezi nejzajímavější místa patřil například chrám The Phimai Sanctuary, který se v originále nachází na severovýchodě Thajska. Je považována za největší buddhistickou památku v Thajsku. Dále chrám Sanphet Prasat, který byl hlavním chrámem ve městě Ayutthaya. Bohužel byl v roce 1767 zničen Barmskými vojáky. Velmi nás zaujal chrám Sumeru Mountain. Podle thajské kosmologie je hora Sumeru považována za pilíř světa i za centrum vesmíru. Byla to rezidence duchů od božstev v nebi po ďábly v pekle. U jednoho z chrámů se volně pohybovali velcí buvoly a také z jednoho z mnoha rybníků vylézali varani.

Návštěva Ancient City nás velmi zaujala a shodli jsme se, že to byl ten nejlepší den, co jsme v Thajsku zažili.

Šestý den:

Celodenní výlet do města Ayutthaya.

Sedmý den:

V pondělí ráno jsme jeli Skytrainem na letiště Suvarnabhumi. Odlétali jsme v 9.20h. Let do Istanbulu, kde jsme měli na přestup 1.40h trval 10.30h. Do Vídně jsme díky časovému posunu doletěli v pondělí v 18:00h večer. 

Tipy na závěr:

  • Do mnoha chrámů musíte mít zahalená ramena a také kolena. Například do Grand Palace nás nechtěli pustit pouze s šátky, ale museli jsme mít triko a dlouhé tepláky. Za poplatek bylo možné přímo na místě zakoupit vhodné oblečení.
  • Před vstupem do všech chrámů si musíte vyzout boty.
  • Doporučuji ochutnat ovoce, které prodávají místní na ulicích. Čerstvé a chutově nesrovnatelné s tím u nás.
  • Určitě stojí za to alespoň jednou cestovat tuk-tukem. Ceny se dají smlouvat a je to příjemný zážitek, který k Thajsku prostě patří.

Cenová kalkulace:

  • Letenka: 10700 Kč
  • Ubytování: 1500 Kč
  • Doprava + vstupy: cca 2500 Kč
  • Jídlo: cca 2000 Kč
  • Sečteno podtrženo 6 dní v Bangkoku pro jednoho cca: 16700 Kč.