Budapešť - po březích Dunaje

V Budapešti jsme strávili 1 celý den a noc. Byli jsme ubytováni v Baroque hostel v těsné blízkosti centra města. Toto ubytování pro nás bylo na skvělém místě tím, že přes cestu bylo velké parkoviště bez placení. Jeli jsme autem a tak jsme zde bez problému nechali auto po celou dobu. Šli jsme si hodit věci na pokoj a vyrazili jsme.

Jako první jsme navštívili městský park Városliget. V parku jsme prošli kolem zoologické zahrady, stálého cirkusu až k termálním lázním Széchényi. Odtud jsme pokračovali do hradu Vajdahunyad, ve kterém jsme se cítili jako v pohádce. Při výlezu z parku jsme viděli Palác umění a muzeum Krásného umění na Náměstí Hrdinů. Hlavní dominantou tohoto náměstí byl Památník Tisíciletí, který se skládal z 36 metrů vysokého sloupu se sochou archanděla Gabriela na vrcholu a kolonády se 14 sochami. Vyrazili jsme ulicí Andrássy na 2 kilometrovou procházku směrem do centra města. Cestou jsme viděli Dům teroru – muzeum vystavující exhibice fašistického a komunistického teroru v Maďarsku a navštívili jsme Maďarskou státní operu. Po pár desítkách metrů jsme stáli u Baziliky svatého Štěpána. Tato bazilika je nejvýznamnější duchovní stavbou Maďarska a jedno z nejvyhledávanějších turistických míst. Dále jsme prošli Náměstí svobody, kde se nacházelo velvyslanectví Spojených států a sídlo Maďarské národní banky.

Chvíli jsme si odpočinuli na lavičce a ulicí Vécsey došli na náměstí Kossuth Lajos tér., kde jsme spatřili sídlo Maďarského parlamentu. Je to jeden z národních symbolů a patří mezi nejstarší vládní budovy v Evropě. Kolem tohoto obřího komplexu jsme podél řeky Dunaj vyrazili až k mostu Elizabeth Bridge. Přešli jsme po mostě na druhou stranu břehu a čekal nás výšlap na pevnost Citadella. Zde jsme obešli stánky se suvenýry a také si dali jídlo. Další bod na seznamu byl Budínský hrad. Museli jsme sejít zpět k Dunaji a podél řeky pokračovat na sever. Tento hrad se stal roku 1987 součástí Světového dědictví UNESCO. Naskytnul se nám odtud krásný výhled na celou Budapešt. Přešli jsme k přiléhající pevnosti zvané Rybářská bašta. Bylo to další známé turistické místo a tak kolem bylo hodně lidí. Součástí pevnosti byl také Matyášův chrám, který byl dějištěm korunovací uherských králů. Cestou dolů k řece jsme se podívali do evangelického kostela Szilágyi Dezso, který ležel na břehu Dunaje. Poslední věc, která nás čekala, byl řetězový most Széchenyi lánchíd. Jednalo se o vůbec první most přes Dunaj v Budapešti. Přešli jsme zpět na východní stranu a pomalu šli na ubytování.

Cenová kalkulace:

  • Cesta autem: 360Kč
  • Ubytování: 350Kč
  • Jídlo: cca 630Kč
  • Sečteno podtrženo jeden den v Budapešti pro jednoho cca 1340Kč.