Bukurešť - město plné překvapení

Z Vídenského letiště jsme se vydali do Rumunska s letenkami od společnosti Ryanair. Zpáteční letenka vyšla na 1000kč pro každého. Zpáteční letenky u Ryanair z Vídně do Bukurešti začínají už na 500kč.

První den:

Odlétali jsme v sobotu 13:15h. Celý let trval 1 hodinu a 40 minut. Přistáli jsme na mezinárodním letišti Otopeni, které je vzdáleno asi 17 km od centra Bukurešti. Pro dopravu do centra města jsme zvolili autobus č. 780, který jezdí k hlavnímu nádraží Gara de Nord. Autobusy jezdí jednou za 30 minut a cesta zabere necelých 40 minut. Za jízdenku jsme zaplatili každý 3,5lei (1lei = 5,5kč). Jízdenky byly k zakoupení ve stánku přímo na zastávce. Zastávky, ze kterých odjíždějí autobusy směr centrum, jsou přímo před příletovou halou. Autobusy č. 783 vás zavezou přímo do centra Bukurešti a za jízdu zaplatíte 3,5lei. My tedy vystoupili na nádraží Gara de Nord, odkud jsme se vydali na 250m vzdálený Joe Hostel na ulici Strada Constantin Balacescu 11. Toto ubytování jsme zarezervovali přes Booking.com. Za noc každý zaplatil 275kč. Byl to jeden pokoj s manželskou postelí a vlastní koupelnou. Pro přespání naprosto dostačující. Po vybalení věcí, jsme se vydali na pár desítek metrů vzdálenou stanici metra Gara de Nord. Zde jsme si v automatu zakoupili celodenní jízdenku za 8,5 leii pro každého. Vystoupili jsme na stanici Piata Unirii přímo v centru města. Zde se nacházelo velké nákupní středisko a Carrefour, kde jsme si nakoupili jídlo a pití. Opravdu nízké ceny nás mile překvapily a tak jsme nakoupili ve velkém. Věděli jsme, že v Rumunsku je levněji, ale o tolik jsme opravdu nečekali. S batohem plným jídla sedíme na lavičce a pozorujeme opravdu hustý noční provoz jak na silnicích, tak i na chodnících. Po západu slunce se odebíráme k metru a přejíždíme na hostel. Čas na odpočinek a sbírání sil na příští náročný den.

Druhý den:

V neděli jsme kolem 8 hodiny ráno vyrazili na metro a opět si koupili celodenní jízdné (8,5lei). První zastávka byla stanice Aviatorilor na severu města. Zde jsme vystoupili a spatřili 27 metrů vysoký vítězný oblouk, který byl postaven poté, co Rumunsko získalo nezávislost. Odtud jsme se vydali rozlehlým parkem s jezerem a skanzenem venkovského života, na sever ke 110 metrů vysoké budově Casa Presei Libere – Dům svobodného tisku. Naše další výstupní stanice Piata Romana se už nacházela v centru. Dlouhou promenádou kolem nejrůznějších divadel, koncertní síně, muzea umění, náměstí revoluce a mnoha dalšího jsme došli až k budově parlamentu. Palác parlamentu je druhá největší administrativní budova na světě. Dále jsme navštívili park Parcul Carol a celý den jsme završili návštěvou fotbalového národního stadionu Arena Nationala. 

Třetí den:

V pondělí ráno jsme nasedli na stanici gara de Nord na autobus č. 780 a za 3,5lei jsme odjížděli na letiště. Cesta trvala 45 minut. Bukurešť je město s mnoha zajímavými stavbami a rozhodně stojí za návštěvu.

Tipy na závěr:

  • Nejlevnější letenky: Ryanair
  • Doprava: Metro. Celodenní jízdenka 8,5lei (46kč)
  • Ubytování: Poblíž stanice metra. Díky nízkým cenám, se vyplatí ubytování v centru města. 
  • Jídlo: V supermarketech. Nakoupíte levně na celý den. 
  • Co vidět: Palác parlamentu, Vítězný oblouk, Náměstí Revoluce, Koncertní sín, Carol Park, CEC Palác, Budova Svobodného tisku,….

Cenová kalkulace:

  • Letenka: 1000Kč
  • Ubytování: 550Kč
  • Doprava + jídlo: cca 750Kč
  • Sečteno podtrženo 2 noci v Bukurešti pro jednoho cca 2300Kč.