Izrael - za hradby Jeruzaléma a na pláž do Tel Avivu

Se společností WizzAir jsme vyrazili za dobrodružstvím do Izraele s neskutečnou zpáteční letenkou za 1800kč. Měli jsme štěstí, že jsme tuhle cenu objevili hned mezi prvními a mohli se tak už dopředu těšit na onu zem.

První den:

Odlétali jsme v sobotu 5.40h z Vídeňského letiště. Let z Vídně do Tel Avivu (Ben Gurion Airport) trval necelé 3 hodiny. Takže ideální čas ještě chvíli se prospat a nasbírat síly. Už při vystupování z letadla jsme si museli začít zvykat na místní klima. Nejen obrovské vedro ale také dusno. Na druhou stranu pokud cestujete do Izraele v letních měsících jako my, není se čemu divit 😀 

Nepříjemné zdržení nás čekalo na letišti u pasové kontroly. Otevřeno 5 okének, 10 zavřených a nekonečná fronta lidí, kteří právě přiletěli do země. Tohle nás zdrželo nějakých 30 – 40 minut. Když jsme vyšli před letištní halu, čekala nás druhá nepříjemnost.“ Je pátek. Nejezdí žádné autobusy ani vlaky.“ Tohle nebylo moc příjemné slyšet. Nicméně V PÁTEK VEČER AŽ DO SOBOTY DO VEČERA v Izraeli začíná tzv. Šabat – Den odpočinku. Pozor na to. Do Tel Avivu jsme se tedy dostali místním taxíkem. Tyto taxi stojí hned před letištní halou a v pátek a sobotu obstarávají dopravu. Cesta do centra trvala asi 25 minut a vyšla nás na 100 šekelů (1 šekel = 4,80kč). Jinak ostatní dny se z letiště do Tel Avivu, případně do Jeruzaléma dostanete vlakem nebo autobusem za podstatně nižší cenu.

TEL AVIV:

Jsme tady! Vysedáme na vlakové stanici HaShalom. Odtud jsme vyrazili pěšky k našemu ubytování, které jsme našli přes Booking.com. Konečně první klidná procházka mezi mrakodrapy a po 20 minutách jsme na místě. KING GEROGE GUESTHOUSE na King Geroge Street určitě doporučuji. Skvělá lokalita. Spousty kaváren a restaurací okolo. Na pláž k moři 15 minut pěšky. Cena 1200kč na dvě noci pro 1 osobu.

Dlouhou procházkou pláží podél moře navštěvujeme jedno z nejstarších měst na světě Jaffa. Toto město leží na Jižním okraji Tel Avivu a určitě stojí za návštěvu. Zde strávíme asi 2 hodiny a cestou zpět se koupeme v moři. Co se týče jídla, tak v Tel Avivu je velmi draho. (0,5l piva 25 šekelů, jídlo pro jednoho 80 šekelů). Lépe vás vyjde nakupovat v místních potravinách, i když ceny jsou zde taky poněkud vyšší než u nás. 

Překvapilo nás tu velké množství turistů a noční život. Cítili jsme se zde naprosto bezpečně.

Druhý den:

V neděli nás čekal celodenní výlet do 70km vzdáleného Jeruzaléma. Brzy ráno jsme vyrazili na vlakovou stanici HaShalom. Zvolili jsme nejkratší a nejjednodušší cestu: Tel Aviv – Ben Gurion Airport – Jerusalem.

Ve stanici HaShalom jsme si v automatu koupili jízdenku na vlak č. 50, který jede na letiště za 20 šekelů (cca 100kč). Vlak jezdí každou půl hodinu a cesta trvá 15 minut. Na letišti se přesedá na vlak č. 147, který jede přímo do Jeruzaléma. Na letišti jsme si tedy museli koupit lístek Ben Gurion – Jerusalem Yitzhak Navon a hurá do vlaku! Lístek vyšel na 30 šekelů (145kč) a cesta trvala 25 minut.

Ani jsme se nenadáli a vysedáme z vlaku. Po pár minutách v Jeruzalémě nám dochází, jak moc je to odlišné než v Tel Avivu. Nikde nikdo. Jen pár místních ortodoxních židů putujících stejnou cestou jako byla ta naše. Po známé Jaffa Street, která vede od stanice vlaku přímo k bráně starého města, jsme šli asi 35 minut, než jsme se ocitli před nádhernou Jaffa Gate. Žádné vstupné, žádné kontroly a během vteřiny jsme stáli na půdě jednoho z nejstarších měst na světě. Největším místem judaismu a centrem židovského národa. Cítili jsme se vděčně, že zrovna my v tu chvíli stojíme na takovémto místě. Bylo úžasné vidět, jak se křesťané, židé a muslimové navzájem prolínají v úzkých uličkách mezi sebou. K největším zážitkům patřila Zeď Nářků, která je považována za nejposvátnější místo židů. Ke zdi přichází poutníci z celého světa, aby zde vyslovily své modlitby. My jsme zde také vyslovili a prosili za svá přání. Dalším nezapomenutelným místem byla návštěva Chrámové hory. Je to jedno z nejuctívanějších míst na světě. Obrovský Skalní dóm uprostřed nás uchvátil svou velikostí a také svou zlatou střechou. Skalní dóm je nejznámější pamětihodností Jeruzaléma. Velmi zajímavá a příjemná byla procházka Getsemanskou zahradou. Podle Bible se zde Ježíš se svými apoštoly procházel a modlil. Navštívili jsme také místo poslední večeře, hrob Ježíše Krista a mnoho dalšího… Po šesti hodinách v Jeruzalémě jsme nastoupili zpět do vlaku a tou samou cestou přes letiště jsme vysedli v Tel Avivu. Byl to velmi náročný, ale nezapomenutelný den. Plní dojmů a zážitků jsme ještě stihly večeři v místní restauraci poblíž našeho ubytování. 

Třetí den:

V pondělí ráno jsme se sbalili a vydali na letiště opět vlakem č. 50. Doporučuji nechat si 2-3 hodiny před odletem. Na letišti jsou poměrně zdlouhavé pasové kontroly a občasné výslechy. V obou městech jsme se cítili naprosto bezpečně. Tel Aviv a Jeruzalém. Sobota a Neděle. Nejzajímavější víkend mého života.

Tipy na závěr:

  • Pozor na Šabat – den odpočinku. Začíná v pátek večer a končí v sobotu večer. Nejezdí vlaky ani autobusy. Dopravu zajištují taxíky.
  • Do Jeruzaléma budete potřebovat šátek nebo cokoliv, čím si zahalíte kolena. Na některých místech to vyžadují. (Chrámová hora, hrob Panny Marie)

Cenová kalkulace:

  • Letenka: 1800Kč
  • Ubytování: 1250Kč
  • Doprava + jídlo: cca 1730Kč
  • Sečteno podtrženo dva a půl dne v Izraeli pro jednoho cca 4780Kč.