Krakov - rezidence polských králů

První den:

Toto historické polské město jsme se rozhodli navštívit během víkendu. V sobotu jsme vyjížděli v 5h ráno. Cesta autem z Brna trvala něco málo přes 3 hodiny. V Polsku jsme nepotřebovali žádnou dálniční známku. Zpoplatněný úsek dálnice byl pouze z Katowic do Krakova a zpět. V Katowicích jsme zaplatili v mýtné bráně 10PLN (1PLN=6Kč) a na konci úseku v Krakově dalších 10PLN. 

Po příjezdu jsme si šli zanést věci na ubytování. Byli jsme ubytováni v Amber Hostel, který jsme našli přes booking.com. Při ceně 150Kč za noc pro jednu osobu jsme byli hodně spokojeni. Čistý pokoj s televizí a vlastní koupelnou. Další skvělá věc byla, že byl Hostel umístěn přímo na okraji historického centra města. Kolem 9h ráno jsme tedy vyrazili objevovat krásy Krakova. Jako první jsme viděli Barbakan – bránu městského opevnění a jednu z mála zachovaných staveb od roku 1498.

Přímo naproti jsme prošli Floriánskou bránou, která vedla do historického centra města. Byla to jedna z nejvýznamnějších gotických věží v Polsku. Za bránou jsme zahnuli do leva a na konci ulice stálo nádherné divadlo Juliusz Słowacki. Divadlo bylo pojmenováno po polském básníkovi a v roce 1978 bylo zapsáno spolu s historickým centrem Krakova na seznam světového dědictví UNESCO. Ulicí Pijarska jsme prošli znovu kolem Florianské brány a viděli kostel Proměnění Páně, kostel svatého Marka a kostel svatého Casimíra prince s přilehlým klášterem. Kolem paláce umění přes náměstí Plac Szczepański jsme přišli na Rynek Glowny – hlavní náměstí Krakova. Jde o největší krakovské náměstí a současně jedno z největších náměstí v Evropě. Uprostřed se nacházela historická tržnice Sukiennice, ve které jsme prošli řady krámků se suvenýry. Na východním rohu náměstí jsme navštívili kostel Nanebevzetí Panny Marie. Byl to hlavní farní kostel patřící mezi symboly města.

Viděli jsme také 70 metrů vysokou radniční věž a na jižním rohu kostel svatého Vojtěcha, který patří mezi nejstarší kostely v Polsku. Opustili jsme náměstí a vydali se dále na jih ulicí Grodzka. Kolem bylo nespočet restaurací, barů a také obchůdků se suvenýry. Cestou jsme se postupně podívali do kostela sv. Františka, kláštera Dominikánských Otců a kostela sv. Petra a Pavla obehnaného plotem se sochami apoštolů. Na jihu historického centra města nás čekala návštěva Královského hradu na Wawelu. Mohli jsme vidět rozsáhlou opevněnou stavbu se čtyřmi křídly obklopující vnitřní dvůr. Součástí hradu byla také Katedrála na Wawelu. Bylo to polské posvátné místo velkého národního významu a také tradiční místo korunovací polských králů. Uvnitř katedrály jsme také viděli několik pohřbených polských králů. Sešli jsme z hradu dolů k řece Wisle, která protéká městem Krakov. Procházkou podél řeky a přes most na druhý břeh jsme se vydali k velkému kostelu sv. Josefa. Poblíž jsme si dali jídlo v jedné z mnoha restaurací.

Pizza a 2 piva mě vyšly na cca 53 PLN. Chvíli jsme odpočinuli nohám a dobytí energií jsme vyrazili na asi 3.5km dlouho procházku při řece až na západní okraj města. Cestou jsme krmili labutě a kachny. Také jsme se zastavili u několika malířů, kteří malovali Královský hrad, který stál na protějším břehu. Po několika desítkách minut jsme stáli u mostu Zwierzyniecki a přes řeku jsme přešli zpět na druhý břeh. Čekal náš výšlap na jednu ze čtyř krakovských mohyl – Kościuszkova mohyla. Byla věnovaná Tadeáši Kościuszkovi a nachází se na vrcholu kopce Sikornik, zvaného též Vrch sv. Bronislavy. Za 12 PLN jsme vystoupali až na vrchol tohoto kopce a mohli se tak kochat výhledem na celý Krakov. Na vrcholku jsme chvíli sbírali síly a poté se vydali dolů směrem zpět do historického centra. Dlouhou ulicí Focha kolem Krakovského fotbalového stadionu jsme přišli k Národnímu muzeu. Stavba moderní budovy muzea byla dokončena v roce 1990. Odtud už to bylo jen cca 600m na hlavní náměstí. Začalo se rychle stmívat a my hledali místo k večeři. Nakonec jsme zakotvili v restauraci „Rybs on Fire“, která se nacházela v židovské části města. Dali jsme si ty nejlepší žebra, co jsme kdy jedli a také ochutnali místní koktejly. Byli jsme velmi spokojeni jak s obsluhou, tak s jídlem. Večer jsme ještě prošli pár uliček směrem zpět na ubytování. 

Druhý den:

V neděli ráno už jsme si jen sbalili věci, posnídali a vyrazili domů.

Cenová kalkulace:

  • Cesta (nafta + dálnice): 350Kč
  • Ubytování: 150Kč
  • Jídlo: 680Kč

Sečteno podtrženo jeden den a noc v Krakově pro jednoho cca: 1180Kč.