Madrid - královské město

Do Madridu jsme letěli se společností Ryanair. Nejlevněji nás vyšla zpáteční letenka z Bratislavy na rovných 1000kč pro jednoho. Auto jsme zaparkovali na parkovišti MONTI poblíž letiště. Cena parkovného na 4 dny byla 23EUR. Zavezli nás přímo na letiště a také pro nás po příletu znovu přijeli. Získali jsme 15% slevu na příští parkování. Takže spokojenost.

První den:

Odlétali jsme v pátek v 09:55h. Let do Madridu trval něco málo přes 2 hodiny. Po příletu nás trochu zaskočila velikost letiště. Chvíli trvalo, než jsme se zorientovali a našli stanici metra. Stanice metra Aeropuerto T4 je napojena na síť Madridského metra. Takže stačilo jen zakoupit celodenní jízdné na metro v automatu za 8,40 EUR a vyrazili jsme směr město. Letiště Barajas se nachází na okraji Madridu, tudíž během pár minut můžete vysednout na kterékoliv stanici přímo ve městě. 

My vystoupili na stanici Chamartín na severu města a odtud jsme vyrazili jižně asi 7km napříč městem pěšky. Cestou jsme toho hodně viděli a navštívili. Například Santiago Bernabéu – Stadion Realu Madrid nebo Národní muzeum a spousty nádherných parků. Cestou jsme si odpočinuli v jedné z místních kaváren a dopřáli si kafíčko. Ceny v kavárně se pohybovali od 2EUR až po 3,5EUR záleželo na druhu kávy. Pro oběd jsme zvolili variantu rychlého občerstvení v KFC. Ceny se nijak moc nelišili od cen u nás. Poté ještě pár fotek u čtyř obrovských mrakodrapů, které vyčnívali nad městem a hurá na hotel. Ubytování jsme našli přes Booking.com. Bydleli jsme v hotelu s názvem Eco Vía Lusitana. Při ceně 900kč na noc pro 1 osobu jsme byli velmi spokojeni a rozhodně bych doporučil toto ubytování. Prostorný, vždy čistý a uklizený pokoj. Snad nejlepší bylo, že jsme měli vanu. Po celém dni chození si v ní člověk vždy parádně odpočinul. Výhodou hotelu byla také krátká vzdálenost ke stanici metra.

Druhý den:

V sobotu ráno jsme se stavili do Lidlu, který byl poblíž našeho hotelu. Nakoupili jsme si vody a potraviny na celý den a mohli vyrazit do centra Madridu. Ceny zde byly stejné jako u nás a navíc o hodně větší výběr včetně nejrůznějších druhů mořských plodů. Na tento den jsem se těšil nejvíc. Měli jsme lístky na fotbalové utkání 1. španělské ligy mezi domácím Realem Madrid a Eibarem. Lístky na toto utkání jsme kupovali přes internet přímo na stránkách klubu. Vstupenka vyšla na 890kč. Ceny lístků na Real M. se pohybují mezi 890-2000kč. Byl to velký zážitek sledovat společně s 60-ti tisíci lidmi na stadionu ty největší hvězdy světového fotbalu. Po utkání jsme poobědvali v nedaleké pizzerii a vydali se ke Královskému paláci. V jeho okolí jsme procházeli mnoha nádhernými parky. Kolem státní opery a nespočet velkolepých bazilik jsme dorazili na známé náměstí Plaza Mayor. Na tomto místě jsme vybrali jednu z mnoha restaurací se zahrádkami a dali si víno. Velmi příjemné a klidné místo na odpočinek. Odtud už jen krátká procházka na metro a jelo se na hotel.

Třetí den:

Poslední den v neděli jsme vyrazili navštívit Madridské planetárium a odtud do obrovského parku El Retiro, kde jsme strávili větší část dne. Bylo zde mnoho restaurací a kaváren a také velké jezero, kde si můžete zapůjčit za pár EUR loďku. Ozdobou parku byl Palacio de Cristal neboli skleněný palác. Určitě stojí za navštívení. Odtud jsme se vydali k aréně Toreadorů, kde se konají slavné býčí zápasy. Krásná honosná stavba připomínající koloseum v Římě. Ještě pár fotek před slavnou bránou Puerta de Alcalá a cesta na hotel, kde nás čekala poslední noc.

Čtvrtý den:

V pondělí jsme měli odlet kolem 6 hodiny ráno. Jelikož metro v Madridu jezdí od 6h do 01:30h museli jsme si den dopředu z recepce zavolat a rezervovat taxi, který nás zavezl na letiště. Za 23km z hotelu na letiště jsme taxikáři zaplatili 33EUR. Jinak pokud máte odlet později, nejlepší a nejrychlejší způsob, jak se dostat na letiště je zvolit metro. Za 3 dny strávené v hlavním městě Španělska jsme prošli a projeli celé město a je toho skutečně mnoho k vidění.

Tipy na závěr:

  • Letenky: Nejlevněji s Ryanair nebo WizzAir
  • Doprava: Pěšky nebo metrem. Metro je nejrychlejší a nejpohodlnější způsob dopravy. Celodenní jízdenka 8,5EUR
  • Ubytování: Poblíž stanice metra. 
  • Co vidět: Plaza Mayor, El Retiro Park, Plaza de Cibeles, Královský palác, Katedrála P.Marie Almudenské, Plaza de Toros, Estadio Santiago Bernabéu,…..

Cenová kalkulace:

  • Letenka: 1000Kč
  • Ubytování: 2700Kč
  • Doprava + jídlo: cca 1900Kč
  • Lístek na fotbal: 890Kč
  • Sečteno podtrženo 4 dny v Madridu pro jednoho cca 6490Kč.