Milano

Toto italské město módy jsme se rozhodli navštívit se zpátečními letenkami z Brna za 1600kč. Nejlevnější letenky z Prahy, Brna, Vídně nebo Bratislavy do Milána obstarávají společnosti Ryanair a WizzAir. Pozor si je třeba dát na to, že společnost Ryanair nepřistává přímo v Miláně, ale na letišti v Bergamu. Toto letiště je od Milána vzdálené asi 50km.

První den:

V neděli jsme odlétali v 17:55h. Let do Bergama trval zhruba hodinu. Po příletu jsme na letišti v okénku s jízdenkami zakoupili lístky na autobus do centra Milána. Cesta vyšla pro každého na 7 EUR. Všechny autobusy mají stanoviště před příletovou halou letiště. My se vydali hned k nejbližšímu autobusu s nápisem Milano a nastoupili do něj. Řidič chvíli počkal, až se zaplní všechny sedačky a mohli jsme vyrazit. Cesta po dálnici trvala okolo 60 minut. Vystoupili jsme na konečné a taky jediné stanici Milano Centrale neboli hlavním vlakovém nádraží. Odtud už je možno metrem pokračovat do všech částí Milána. Bylo potřeba koupit lístky na metro. Jelikož byl večer a my se jen chtěli přemístit do hotelu, zakoupili jsme si každý základní jízdenku, která platí pouze na jednu jízdu za 1,50EUR. Vystoupili jsme na stanici Pasteur a vydali se na hotel. Ubytování jsme našli přes booking.com. Pobyt v hotelu Euro Inn nás vyšel každého na 580Kč na jednu noc. Byl to sice jen jeden malý pokoj s malou koupelnou, ale v ceně byla i snídaně formou bufetu. Na přespání bohatě stačí.

Druhý den:

V pondělí jsme si přivstali, naházeli do sebe snídani a šli na metro. Za 4,50 EUR jsme si každý koupili celodenní jízdenku, která platila 24 hodin od prvního oražení. První naší zastávkou bylo náměstí Duomo. Zde jsme obdivovali nejslavnější milánskou stavbu Katedrálu Narození Panny Marie a také luxusní nákupní galerii Viktora Emanuela II. Odtud jsme se vydali na západ úzkými uličkami až k pevnosti Sforzesco. Castello Sforzesco je hrad stojící v severozápadní části historického centra. Součástí toho hradu je také rozlehlý park, ve kterém jsme našli místo na odpočinek. Procházka celým parkem nás přivedla k milánskému vítěznému oblouku. Na náměstí, kde se oblouk nacházel, jsme si udělali čas na kávu. V kavárně ,,Duomo dal´´  jsme si dali za 2 EUR opravdu dobré kafé. Dobití energií jsme nasedli na metro a vystoupili na stanici ,,Garibaldi FS´´. Zde nás čekala návštěva nejmodernější čtvrti Milána. Nejpůsobivější byla 231m vysoká věž Unicredit, která je v současnosti nejvyšším mrakodrapem v Itálii. V blízkosti jsme dokoupili ve velkém obchodě s potravinami jídlo a tekutiny. Metrem jsme přejeli na stanici ,,Conciliazione´´ a ještě stačili navštívit jeden z nejznámějších kostelů Santa Maria a také baziliku Di Sant Ambrogio. Prošli jsme dlouhou nákupní ulicí Via Torino až na náměstí Duomo, kde jsme zakončili tento den večeří v McDonalds. Po jídle nás čekala už jen cesta metrem na ubytování.

Třetí den:

Naše první zastávka v úterý ráno byla na stanici metra ,,San Babila´´. Navštívili jsme baziliku San Carlo a kolem milánského soudu zamířili k Rotonda della Besana. Byl to barokní komplex a bývalý hřbitov v Miláně. Dnes je to rekreační oblast a místo konání kulturních akcí. Poblíž jsme nasedli na metro a jeli na západní okraj města. Nachází se zde jeden z největších evropských fotbalových stadionů v Evropě San Siro. Udělali jsme pár fotek a chvíli jsme nevěřícně zírali na tu obrovskou stavbu, která pojme až 80 tisíc diváků. Poté jsme se rozhodli odpočinout a načerpat energii v parku CityLife.

Pod třemi obrovskými mrakodrapy jsme leželi na trávě a užívali si klidu a krásného slunečného počasí. Asi po hodině jsme se posbírali a šli si nakoupit jídlo do pár metrů vzdáleného nákupního centra, které bylo součástí tohoto parku. Nasedli jsme na metro a vystoupili na stanici ,,Gioia´´. Vydali jsme se k nedalekým dvěma obytným budovám vysokých 111 a 76 metrů. Tyto budovy jsou jedinečné tím, že jejich fasády jsou pokryty vertikálními zahradami, které jsou největšími zelenými stěnami na světě. Další naší zastávkou bylo náměstí Duomo, kde jsme zakoupili nějaké ty suvenýry a ještě se vydali ke Královskému paláci. Tento palác se nachází v jihovýchodní části Duomovém náměstí. Současná podoba paláce pochází z doby panování Marie Terezie.

Začalo se stmívat a my hledali místo k večeři. Nakonec jsme zakotvili v restauraci, která se nacházela naproti divadelního domu La Scala. Jednalo se o jeden ze světově nejproslulejších operních domů. Jídlo v této restauraci nebylo tedy nic levného, ale byl to náš poslední večer v Miláně a tak jsme si dopřáli. Tradiční italská pizza a lasagne. Večeře i s pivem a vodou vyšla v přepočtu na 1600kč. S plnými žaludky jsme se ještě chvíli procházeli uličkami a poté už cesta na hotel. Dobalili jsme poslední věci a šli spát.

Čtvrtý den:

Rychlá snídaně a metrem na vlakové nádraží,,Gara de Nord´´. Jízdenky do Bergama na letiště jsme si koupili v trafice na nádraží za 7EUR každý. Autobusy mířící na letiště s cedulí Bergamo Airport stály před budovou nádraží. Cesta trvala 60 minut, během níž jsme ještě dospávali. Na letišti jsme se v klidu odbavili a čekali na nástup do letadla mířícího do Brna. Tento zpáteční let trval 1 hodinu a 10 minut.

Tipy na závěr:

  • Stravování jsme zvolili v místních supermarketech. Ceny jsou o něco málo dražší než v ČR, zato je toho mnohem víc na výběr.
  • Ubytování poblíž stanice metra.
  • Nejpohodlnější a nejrychlejší doprava metrem.   

Cenová kalkulace:

  • Letenka: 1600Kč
  • Ubytování: 1740Kč
  • Jídlo +doprava: 1700Kč
  • Sečteno podtrženo 4 dny v Miláně pro jednoho cca 5040Kč.