Přístavní město PULA a odpoledne v LUBLANI

Ve čtvrtek večer jsme vyrazili autem do 720 kilometrů vzdáleného města jménem Pula. Cesta přes Rakousko a Slovinsko trvala cca 8 hodin.

První den:

V pátek časně ráno jsme byli na místě. Zaparkovali jsme v ubytování přímo v Pule a vyrazili do města. V tomto největším městě Istrijského poloostrova, který se nachází na západě země, žije necelých 60000 obyvatel. Jako první jsme se šli podívat do přístavu, kde jsme obdivovali obrovskou 80 metrů dlouhou jachtu TITAN. Všude kolem jinak byli rybářské lodě nejrůznějších velikostí. Z přístavu jsme se vydali k nejznámějšímu místu v Pule. Byl to římský amfiteátr, který je hned po koloseu v Římě největší a nejvýznamnější na světě. Kousek vedle od amfiteátru jsme navštívili kostel svatého Antonína Paduánského, který se tyčil nad římskou arénou. Sešli jsme z&nnbsp;kopce dolů do úzkých historických uliček, kde jsme si dali pizzu.

Bylo to velmi příjemné posezení a my pokračovali dál. Pomalým krokem jsme dorazili ke katedrále Nanebevzetí Panny Marie, jejichž základy byly položeny už na počátku 4. století. Procházkou při pobřeží plném lodí jsme přišli k bazilice Sancta Maria Farmosa, viděli jsme také kostel a klášter Svatého františka z roku 1314. Poté už jsme jen šli nakoupit do místních potravin a šli na ubytování.

Druhý den:

V sobotu ráno jsme oblékli plavky a šli na pláž. Dopoledne jsme strávili koupáním v moři a opalováním se na pláži. Po obědě jsme se už vydali na naši druhou zastávku do Lublaně. Do hlavního města Slovinska trvala cesta po dálnici cca dvě a půl hodiny. Lublaň je se svými 290 000 obyvateli největším městem Slovinska. Auto jsme zaparkovali na velkém městském parkovišti v parku Tivoli za 0,60EUR/h a pěšky se vydali do města. Po cestě směrem do centra jsme viděli Slovinskou národní galerii, Museum moderního umění, Státní operu a Národní muzeum. Přišli jsme na Náměstí republiky, kde se nacházely dva výškové domy. V jednom sídlila národní banka a ve druhém státní správa. Odtud jsme pokračovali do městského parku Congress Square, na jehož severní straně se nacházel barokní kostel Nejsvětější Trojice. Parkem jsme prošli až k řece Lublaňce, která protékala centrem města. Na nábřeží jsme viděli Slovinskou filharmonii, univerzitu a po Šuštarském mostě jsme přešli na druhý břeh. Procházeli jsme historickým centrem kolem radnice až k Lublaňské Katedrále svatého Mikuláše. Jednalo se o dominantu města se zelenou kopulí a dvojící věží se zelenou střechou. Před katedrálou jsme navštívili Farmers Market, kde bylo nespočet stánků s nejrůznějšími druhy jídla. Opravdu skvělé místo na odpočinek a jídlo.

V přilehlé Lublaňské ústřední tržnici jsme si nakoupili ještě pár kusů čerstvého ovoce a vydali se směrem na středověký hrad. Stáli jsme pod kopcem, kde byla za poplatek možnost vyjet na hrad lanovkou. My ale zvolili cestu pěšky. Po desetiminutovém výšlapu na kopec jsme stáli na nádvoří hradu, kde byly restaurace se zahrádkami. Vylezli jsme na hradby a naskytl se nám úchvatný výhled na celou Lublaň a také na vzdálené vrcholky Alp. Po nějaké době jsme z hradu sešli dolů a zamířili na Prešerenovo náměstí. Přes řeku jsme přešli po mostě Triple bridge, neboli Trojmostí. Tento trojitý most byl jedním ze symbolu města. Uprostřed náměstí stála socha slovinského básníka France Prešerena a na severní straně velký Františkánský kostel Zvěstování Panny Marie. Poslední věcí na programu byla Vurnikova hiša neboli Vurnikův dům. Jednalo se o jednu z nejznámějších budov Lublaně, díky své pestrobarevné fasádě. Odtud jsme šli Čopovou nákupní ulicí směrem na západ zpět do Tivoli parku, kde už nás čekalo naše auto.

Tipy na závěr:

V Chorvatském přístavním městě jsme strávili jednu noc. Na prozkoumání tohoto historického města stačí pár hodin. V Pule se nachází řada diskoték, barů, klubů, restaurací, vinných sklepů a pivnic.  Pobřeží v Pule je členité a dělí se na přístav a pláže. Na prozkoumání Lublaně nám stačilo cca 5 hodin. Doporučuji navštívit Farmer’s Market a ústřední tržnici.  Obě tyto města určitě stojí za návštěvu!