Řím - nejzajímavější místa

První den:

Z Vídeňského letiště jsme odlétali v pátek v 17.00h. Na letišti Řím – Fiumicino „Leonardo da Vinci“ jsme přistáli v 19.00h. a přímou vlakovou linkou Leonardo Express jsme jeli na hlavní vlakové nádraží Termini. Cesta do centra trvala cca 30 minut a za lístek jsme zaplatili každý 14 EUR.

Ubytovali jsme se v hostelu Vertex Guest House poblíž nádraží Termini. Za 2 noci se snídaní jsme každý zaplatili 1500 Kč.

Druhý den:

Během soboty jsme navštívili a viděli všechny nejzajímavější stavby Říma.

Jako první jsme zavítali do Baziliky Panny Marie Sněžné – Byla postavena v letech 432–440 a jednalo se o jeden z nejvýznamnějších kostelů v Římě.

Římské koloseum. Jde o největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven. Jeho stavba začala mezi lety 70 a 72 n. l. za římského císaře Vespasiana. Bylo schopno pojmout až 50 000 diváků a bylo užíváno ke gladiátorským zápasům.

Forum Romanum. V dobách antického Říma to bylo centrum veřejného dění ve městě i v říši. Konaly se zde slavnosti, triumfální průvody, soudy, volby, politická shromáždění i trhy. Nejstarší stavby zde pocházejí z 8. nebo 7. stol. př. n. l. V současné době je to velká oblast zbytků staveb a archeologických vykopávek.

30 metrů vysoký Trajánův sloup. Byl postavený ke cti císaře Traiana. Nyní je to jedna z nejslavnějších památek starověkého Říma. Podle nápisu jej dal postavit římský senát.

Obrovský Národní památník Viktora Emmanuela II. Tato budova byla postavena v letech 1885–1935 k uctění památky prvního krále a sjednotitele Itálie Viktora Emmanuela II. Vnitřní prostory byly otevřeny pro veřejnost, tak jsme se podívali i dovnitř tohoto památníku.

Na jihu centra města u řeky Tibera jsme viděli hlavní římskou synagogu Tempio Moggiore a také baziliku Sant’Andrea della Valle. Byla dokončena roku 1650 a její kupole byla po bazilice svatého Petra a Pantheonu třetí největší kupolí v Římě.

500 metrů opodál stál Pantheon. Patří dnes k nejvýznamnějším a nejzachovalejším antickým chrámům a stavbám vůbec. Od roku 609 byl zasvěcený Panně Marii mučedníků. Tento chrám dal postavit Marcus Vipsanius Agrippa v době svého třetího konzulátu v letech 29 až 19 př. n. l. Od 16. století se v chrámě pohřbívaly významné osobnosti. Jsou zde pohřbeni slavní italští skladatelé, malíři, architekti a také první italští králové Viktor Emanuel II. a Umberto I.

O ulici vedle se nacházelo Náměstí Piazza Navona. Stojí na místě prvního římského starověkého stadionu, který dal postavit roku 45 př. n. l. Julius Caesar.

Na náměstí bylo nespočet restaurací. V jedné z nich jsme si dali oběd a načerpali energii.

Andělský hrad. Stavba byla vybudována mezi lety 135–139. Původně ji nechal vybudovat římský císař Hadrián jako rodinné mauzoleum. V Hadriánově mauzoleu jsou pohřbeni například: císař Hadrian a jeho manželka, císař Marcus Aurelius a císař Commodus.

Svatopetrské náměstí a Bazilika sv. Petra ve Vatikánu. Je to jedna ze čtyř římských papežských bazilik a jeden z největších kostelů na světě.

Vstup do baziliky byl zdarma a za 8 EUR jsme se mohli podívat až na vrchol kopule, ze které se nám naskytnul neobyčejný výhled na celý Řím.

Španělské schody před kostelem Santa Trinita dei Monti. Setkávalo se zde velké množství turistů a posezení na těchto schodech bylo ideální pro odpočinek. Přímo naproti jsme také navštívili luxusní nákupní ulici s obchody světoznámých značek.

Naší poslední zastávkou dne byla slavná Fontána di Trevi. Tato fontána byla vybudovaná v letech 1732 až 1762 a bylo vidět, že patří mezi nejnavštěvovanější místa v Římě. Tak jako ostatní i my jsme do fontány hodili minci, aby se nám splnilo naše přání.

Celý tento náročný den jsme zakončili večeří zpět u katedrály Panny Marie Sněžné.

Třetí den:

Jelikož jsme odlétali zpět do Vídně až v 15.30h., posnídali jsme a šli se ještě naposledy podívat ke Koloseu. Poblíž jsme sedli do restaurace a dali si oběd.

Na letiště jsme opět jeli vlakem Leonardo Express za 14 EUR / 1 os.

V Římě jsme strávili celkem 2,5 dne a k vidění všeho podstatného bohatě postačí 1 – 2 dny. Zarazili nás celkem přemrštěné ceny ( 0,5l piva – 6 / 7 EUR )

Cenová kalkulace:

  • Letenka: 880 Kč
  • Ubytování: 1500 Kč
  • Jídlo: cca 2000 Kč

Sečteno podtrženo 2,5 dne v Římě pro jednoho cca 4380 Kč.