Sofie - Bulharsko

Sofii jsme se rozhodli navštívit během víkendu se zpátečními letenkami od společnosti WizzAir za 580kč. Odlétali jsme v pátek v 21.55h. z Bratislavského letiště. Let do Sofie trval cca hodinu a půl. Kvůli časovému posunu jsme přistáli v sobotu 0.30h. ráno. Jelikož autobusy do centra města jezdí pouze do půl noci, museli jsme se do centra dostat taxíkem. Mezinárodní letiště v Sofii leží cca 10km od centra. Cenu přímo na ubytování jsme usmlouvali na 20BGN (cca 270kč). Bydleli jsme v hostelu Mostel přímo v centru města. Za 2 noci i ze snídaní přes booking.com každý zaplatil 400kč.

První den:

V sobotu ráno jsme se nasnídali v ubytování a vyrazili do města. Jako první jsme viděli po 500 metrech chůze budovu bulharského soudu. Hned vedle stál kostel Saint Nedelya, který patřil k hlavním dominantám Sofie. Tento kostel byl vybudován v 10. století. Odtud jsme zamířili k nejstarší budově v celé Sofii. Byl to kostel Saint George, neboli kostel Svatého Jiří. Kostel se nacházel uprostřed pozůstatků starověkého města Serdica, které bylo postaveno Římany ve 4. století. Po krátké prohlídce kostela jsme šli k dalšímu kostelu Sveta Petka. Byl to malý kostel částečně vykopaný do země. Podle jedné teorie byl v kostele pohřben bulharský národní hrdina Vasil Levski. Pokračovali jsme dál k mešitě Banja Baši. Byla dostavěna v roce 1566 a jednalo se o jedinou fungující mešitu v Sofii. Banya Bashi v překladu znamená mnoho koupelí, protože byla postavena nad přírodními termálními lázněmi. Vstup do mešity byl volný, museli jsme si pouze zahalit ramena, kolena a ženy i hlavu. U vstupu bylo možno zapůjčit si šátek.

Po prohlídce jsme navštívili Centrální tržiště, které stálo hned vedle západní strany mešity. Tento krytý trh byl otevřen v roce 1911 a dodnes je důležitým obchodním centrem ve městě. Uvnitř bylo mnoho obchůdků s potravinami, rychlým občerstvením, oděvy a suvenýry. Stánky se rozkládaly na třech podlažích budovy. Ochutnali jsme pár zákusků, dali si kafé a pokračovali dál. Přímo naproti trhu stála Sofijská synagoga. Byla to třetí největší synagoga v Evropě a její výstavba začala v roce 1905. Odtud jsme se přesunuli k Národnímu divadlu Ivana Vazova – Nejstaršímu a nejvýznamnějšímu v Bulharsku. V přilehlém městském parku jsme si chvíli odpočinuli u živé hudby pouličních umělců. Nedaleko divadla stál Chrám Svatého Mikuláše, který byl postaven v roce 1907. Kostel byl vybudován v ruském architektonickém stylu. 400 metrů východně od tohoto kostela stála Katedrála Alexandra Něvského. Byl to jeden z hlavních symbolů Sofie a hlavní turistická atrakce. Katedrála je dnes považována za jednu z 50 největších křesťanských budov na světě. Společně z mnoha dalšími turisty, jsme udělali mnoho fotek ze všech stran. Poblíž katedrály jsme sedli do restaurace, kde jsme si odpočinuli a posilnili se pár pivy (Točený Staropramen cca 70kč).

Vydali jsme se na jih města přes most Eagly bridge, který postavil v roce 1891 český architekt Václav Prošek. Název mostu pochází ze čtyř soch orlů, kteří jsou symbolicky jeho ochránci a patroni. Viděli jsme také Národní stadion Vasil Levski, který byl se svou kapacitou 44.000 míst druhým největším stadionem v zemi.

Začalo se stmívat a my jsme ještě stihli vidět Národní palác kultury. Byla to obrovská budova, která je dnes největším multifunkčním centrem v jihovýchodní Evropě. Uvnitř bylo 13 hal, obchodní centrum a rozlehlé parkoviště. Celý den jsme zakončili na ulici Vitosha. Byla to hlavní obchodní ulice s mnoha bary a restauracemi.

Druhý den:

V neděli ráno jsme opět posnídali v hostelu a kolem 11h jsme i s batohy opustili ubytování. Jelikož naše letadlo směr Bratislava odlétalo až ve 20.30h, museli jsme vymyslet plán na celý den. Nakonec jsme využili Sofijské metro a jeli na jižní okraj města, kde jsme strávili celé odpoledne v nákupním centru Paradise. Bylo to největší nákupní centrum v Bulharsku.

Kolem 17. hodiny jsme odtud vyrazili metrem přímo na letiště. Nakonec jsme ze Sofie odlétali ještě o půl hodiny později, kvůli zpoždění letadla.

Tipy na závěr:

  • V Sofii jsme strávili 2 dny. Bohatě stačí k prozkoumání celého města jeden den.
  • 1 CZK = 0,072 BGN (bulharský leva)
  • Ceny v obchodech jsou o něco levnější než v ČR, ale v restauracích jsou ceny o něco vyšší než u nás.

Cenová kalkulace:

  • Letenka: 580kč
  • Ubytování se snídaní: 400kč
  • Doprava + jídlo: cca 1100kč
  • Sečteno podtrženo 2 dny v Sofii pro jednoho cca 2080kč