Velká čínská zeď

Při návštěvě Pekingu jsme si nemohli nechat ujít jednodenní výlet na Čínskou zeď. Rozhodli jsme se navštívit část zdi v obci Badaling, která se nachází asi 70 km severozápadně od Pekingu. Badaling je nejznámější a nejnavštěvovanější částí zdi. Nejen proto, že je nejblíže Pekingu, ale i proto, že zde bylo vybudováno nespočet hotelů, restaurací a lanovek.

Byl pátek, my si přivstali a vyrazili jsme na metro. Po pár přestupech jsme konečně dorazili do stanice Jishuitan. Odtud jsme šli pěšky při hlavní silnici na východ. Asi po 600 metrech jsme přišli k obrovské městské bráně Deshengmen Arrow Tower. Věděli jsme, že jsme na správném místě. Všude kolem byly skupinky lidí a také jeden autobus vedle druhého. Všechny tyto žluté autobusy s číslem 877 odjíždí směr Badaling a jezdí od 6:30 do 12:30h. Jeden z mnoha naháněčů nás nahnal do autobusu a tak než jsme se rozkoukali, už jsme seděli v autobuse. Byli jsme trochu nervozní z toho, že už jedeme a nemáme ani jízdenky 😀 Po pár minutách paní, která nás vehnala do autobusu, začala vybírat jízdné. Každého nás jízda vyšla na 12 Yuanů (1Yuan = 3,3kč). Cestou jsme se kochali krásnou krajinou a asi po hodině a půl jsme byli na místě. Vystoupili jsme na parkovišti. Všude kolem hory a lesy. Protože jsme moc nevěděli kam jít, vydali jsme se za lidmi z našeho autobusu. Po pár minutách cesty do kopce jsme už stáli u pokladen. Co nás mile překvapilo, bylo to, že před námi stálo asi jen 8 lidí v řadě. Celkově jsme se divili, kde jsou ty hromady turistů, o kterých jsme četli na internetu. Možná v 10h bylo ještě brzo, možná to bylo tím, že je pátek. My tak po pár minutkách koupili lístky a za vstup na Velkou Čínskou zeď jsme každý zaplatili 40 yuanů.

Následoval asi sto metrový výšlap úzkou cestou. Po cestě jsme narazili na stánky s nejrůznějšími druhy jídel. Od klasických hotdogů až po smažené škorpiony napychnutých na špejlích. My si raději koupili každý chlazenou vodu za 2 Yuany a nedočkavě jsme vyhlíželi hradby zdi. Ještě nás čekala kontrola batohů a bezpečnostní rám (jako na letišti). Vše proběhlo hladce a my tak mohli vstoupit na jeden ze sedmi nových divů světa. Byly dvě možnosti, kudy se vydat. Doprava nebo doleva. Na internetu jsme se dočetli, že mnohem více turistů potkáme, pokud se dáme cestou po pravé ruce. My tedy zvolili cestu doleva. Okouzleni nádhernou hornatou krajinou jsme překonávali někdy až hodně strmé převisy. Chtěli jsme dojít až na konec úseku zdi otevřeného pro turisty. Po necelých dvou hodinách se to povedlo a my stáli v poslední věži na jednom z vrcholů. Odtud už zeď byla polorozbouraná a obrostlá stromy a keři. Měli jsme tedy možnost vidět původní část Velké čínské zdi, která se táhla přes vrcholky hor až k nedohlednu. O to větší to byl zážitek, že jsme tam stáli jen my dva a nikdo jiný. Nechtělo se nám věřit, že jsme dokázali ujít takovou dálku a ještě k tomu, že na takovém místě můžeme být sami. Chvíli jsme tedy poseděli, užívali si ticho a přírodu kolem. Po chvíli už začali přicházet další a další turisté. My tedy vyrazili pomalým krokem zpět. Každým dalším krokem jsme cítili víc a víc jak nám tuhnou svaly v nohách. Nakonec jsme úspěšně zvládli projít celý levý úsek zdi a dopřáli si jídlo a odpočinek v místní restauraci. Bylo pravda, že na druhé části zdi byl opravdu větší nával turistů, jak jsme se na vlastní oči přesvědčili. Byly chvíle, kdy jsme byli v určitých úsecích opravdu sami. Bylo to úžasné a neuvěřitelné. Zvládli jsme se při tom několikrát vyfotit s lidmi z nejrůznějších koutů světa. Lidé nás zastavovali a chtěli se s námi vyfotit. Bylo to velmi příjemné a někdy i zábavné. Nicméně, my se po pozdním obědě někdy kolem 16h vydali zpět z kopce dolů k parkovišti, kde stály autobusy připravené na zpáteční cestu do Pekingu. Cestou jsme ještě nemohli vynechat obchod se suvenýry. Nakoupili jsme památeční magnetky a nastoupili do jednoho z autobusů. Odtud všechny mířili do Pekingu na Deshengmen. Opět nás cesta stála 12 Yuanů. Únavou jsme samozřejmě hned usnuli a vzbudili nás až vystupující lidé.

Výlet na Čínskou zed jsme tedy zvládli bez jakýchkoliv obtíží a opravdu to byl velký zážitek na celý život.

Tipy na závěr:

  • Vyrazit časně ráno.
  • Vydat se na levou část zdi.

Cenová kalkulace:

  • Doprava + jídlo: 140Kč
  • Vstup: 140Kč
  • Jednodenní výlet z Pekingu na Velkou čínskou zeď pro jednoho 280Kč.